Kitaplarımız

Barış Yüzleşme Müzakere

Kategori: Genel
Tarih: 18/06/2016
Baskı: 1
Yazar : İsmail Beşikci
Yayıncı: İsmail Beşikçi Vakfı
Sayfa: 416
Boyut: 13,5 x 21 cm
ISBN: 9786059073233
Fiyat: 72

İsmail Beşikci’nin elinizdeki eseri, 1999-2013 tarihlerleri arasındaki yazıları içeren “Rejimin Niteliği ve Kürdler”, “Devlet ve Kürdler” 2013 tarihindeki yazıları içeren “Uluslararası Anti-Kürd Nizam ve Yüksek Kürd Bilinci” kitaplarından sonra, 2014-2015 tarihlerinden Newroz 2016 tarihine kadar çeşitli gazete, internet sitelerine ve konferanslardaki yazı ve sunumlarını, elinizdeki “Barış Yüzleşme Müzakere” kitabında topladık.

Kitapta; “Devletsiz Ulus ve Halkların Maruz Kaldığı Tehlikeler”e dikkat çekilerek, güvence için bağımsız devlet vurgusu yapılmaktadır. Siyasal İslâm’ın Yakın Doğu, Orta Doğu halklarına karşı bir silâh olarak nasıl kullanıldığı, Kürd/Kürdistan ve bölge halklarına karşı en üst düzeyde “IŞİD’in Zuhuru” ile nasıl işlevli kılındığı vurgulanmaktadır.

İslâm dışı olan Rêya Heqîye dediğimiz Kürd Alevilere, Êzdilere, diğer Müslüman olmayan ve bu arada seküler-laik olan Kürdler gibi halklara yönelik düşün ve algı yanılsamaları yerinde incelenerek, gözlem ve izlem metoduyla tartışmaya sunularak araştırılmasının gereğinin neden acil olduğuna vurgu yapılmıştır.

“Çatışmasızlık Durumu”nun, “Barış ve Çözüm Süreci” olarak gündemleştirilen söylemin içeriğinden nasıl boşaltılarak kavramsal kirliliklere evirildiğine parmak basarak, “Barış, Yüzleşme, Müzakere” konusu işlenmiş ve izah edilmiştir..

“Osmanlılar ve Acemler Arasında, Kürdler” tarihsel olarak preslenirken, bu geçmişin günümüze siyasal ve sosyal olarak nasıl yansıdığını tartışmıştır.

Yüzüncü yılında, Sykes-Picot-Sazanof Antlaşması, çoktan iflas etmiş, geçersizliği ortaya çıkmışken, Kürd ve Kürdistanlıların bu durum karşısındaki yaklaşımları irdelenmektedir.

“Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde Yönetim Zaafları” ve partiler arası ilişkilerin tavizlerle aşılarak Kürdlerin bağımsızlığı istikametinde değil de, partiler arası çekişmelerin getirdiği dar siyasi kaosun kaynaklandığı olguları sosyal ve siyasal olarak açıklamaya çalışılmıştır.

Güney Kürdistan ve Güney Batı Kürdistan’daki, IŞİD terörüne karşı insanlık mücadelesinde karasal alanda biricik güç olan peşmerge ve gerillâ mücadelesinin Kürdlerin özgürleşmesi için kazandırdığı prestijin, tarihsel parçalanmışlık, bölünmüşlük ve paylaşılmışlığın Kürd siyasî çevrelerince henüz aşılamamasının ana zaaflarını teşhis ederek deşifre etmektedir.

İsmail Beşikci bu kitapta, “Özyönetim Üzerine”, “Kürdlerde/Kürdistan’da Ana Sorun”, Kürd siyasî çevrelerinin “TBMM” konusundaki algılarını eleştirmekte ve nasıl olması gerektiğine dair düşünceler sergilemektedir.

Kitapta, üç bölüm olarak ele alınan “Uluslararası Barışı Kurma Çabaları, Kürdler/Kürdistan” makalesi, dönemin gidişatına ayna tutar niteliktedir.

İrdelenmesi ve kritik edilmesi dileğiyle…

Diğer Etkinlikler
Yaklaşan Etkinlikler
  • 20
  • Nis
GOTÛBÊJ & ÎMZE
  • 14:00 - 16:00
  • İBV Diyarbakır Temsilciliği
  • 06
  • Nis
GOTÛBÊJ & ÎMZE ”Siya yê Din û Çîrok"
  • 14:00 - 16:00
  • İBV Diyarbakır Temsilciliği
Haberler