Kitaplarımız
502
page-template-default,page,page-id-502,page-child,parent-pageid-639,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Kitaplarımız

İBV yayınları ilk olarak 2013 yılında İsmail Beşikci’nin baskıları bulunmayan 16 kitabını yayımlayarak yayın hayatına başladı. Böylelikle Beşikci’nin eserleri geniş bir okur kitlesiyle buluşma imkânına erişti.

 

Kürt çalışmaları alanında yapılmış birçok Türkçe ve Kürtçe eser ve konferans bildirileri yayımladı.

  • İsmail Beşikci’nin Bütün Eserleri
  • Kürtçe Yayınlar
  • Türkçe Yayınlar
  • Konferans Broşürleri

İBV Kürt Çalışmaları-Bahar Akademisi 1

İsmail Beşikci Vakfı’nda (İBV-İstanbul) 2019 yılının Mart ve Nisan ayları arasında 7 hafta süren ve Türkçe gerçekleştirilen Bahar Akademisi programı hayata geçirildi. Akademi, Kürt Çalışmaları alanında araştırma yürüten 14 akademisyen/araştırmacı ile bu alanda çalışmalar yürütmeyi planlayan lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyindeki 30 öğrenciyi bir araya getirdi. Bu temelde Kürt Çalışmaları alanında dil, tarih, edebiyat, din ve siyaset üzerine çalışmalar yapmış olan akademisyen / araştırmacılar, Bahar Akademisi programı çerçevesinde öğrencilerle buluşup hem deneyimlerini aktardılar, hem de çalışmalarını paylaşarak öğrencilerle tartışma imkânı buldular.

 

Akademide gerçekleştirilen sunumlar “Yüzyılın Başında Kürtler”, “Kayıp Sesler ve Hafıza”, “Beylikler ve Medreseler”, “Dünden Bugüne Dil”, “Kent, Sınıf ve Kimlik”, “Feminizm ve İnanç”, “Kürt Sorunu Yahut Çıkış Var mı?” temaları çerçevesinde gerçekleştirildi. Elinizdeki bu kitap ise akademinin bir ürünü olarak yayıma hazırlandı. Kitapta yer alan makaleler Bahar Akademisi’nde sunulan çalışmaların bir kısmını kapsamaktadır.

 

Umarız bu kitap Kürt Çalışmalarına ilgi duyan ve bu konuda çalışma yürütmek isteyenler için de kaynak olur ve alana dair yeni sorular sormaya, birbirinden farklı perspektifleri daha iyi anlamaya vesile olur.

Yaklaşan Fuarlar

38. İstanbul Uluslararası
Kitap Fuarı
02-05 Kasım 2019

Katıldığımız Fuarlar

İzmir Tüyap Kitap Fuarı
6-14 Nisan 2019

Çukurova Kitap Fuarı
5-13 Ocak 2019
Adana

37. İstanbul Uluslararası
Kitap Fuarı
4-12 Kasım 2018

Diyarbakır Tüyap Kitap Fuarı
25-30 Eylül 2018

Diyarbakır Tüyap Kitap Fuarı
28Eylül – 06 Ekim 2019