Okuma Atölyeleri
776
page-template-default,page,page-id-776,page-child,parent-pageid-623,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Okuma Atölyeleri

Karşılaştırmalı Kürt Edebiyatı Atölyesi

Başlangıç tarihi: 14 Eylül 2019

Moderatör: Suat Baran

Kürtçe edebiyat eserlerini daha geniş bir perspektiften ve interaktif bir şekilde okumayı, tartışmayı ve anlamayı hedefleyen 14 hafta sürecek olan bu okuma atölyesinde roman, öykü ve şiir türünde birçok edebi eserler ile teorik ve eleştirel metinler okunup tartışılacaktır.   Kürtçe eserler diğer dillerdeki edebiyat eserleri ile etkileşimleri, benzerlikleri, farklılıkları bağlamında karşılaştırmalı bir analize tabi tutulacaktır. Eserler ulusal alegori, sessizlik, din/inanç, varoluşçuluk, diaspora, feminizm, postkolonyalizm, eve dönüş anlatıları, self-oryantalizm, büyülü gerçekçilik, psikanaliz gibi tema ve teorik yöntemleri kullanan yazarlar arasından seçilecektir.

Ayrımcılığı Anlamak Atölyesi

Başlangıç tarihi: 21 Ekim 2018

Moderatör: Selçuk Çelik

İBV bünyesinde psikolog Selçuk Çelik moderatörlüğünde 25 hafta süren “Ayrımcılığı Anlamak” başlıklı bir okuma atölyesi gerçekleştirildi. Çalışmaya farklı yaş, cinsiyet ve meslekten yirmi beş kişi katıldı. Atölye haftada bir kez Pazar günleri vakıf terasında yapıldı. 21 Ekim 2018 tarihinde başlayan program sonunda 25-26 Mayıs 2019 tarihlerinde “Ayrımcılığın Tezahürleri” başlıklı bir sonuç konferansı gerçekleştirildi.

Milliyetçilik Atölyesi

Başlangıç tarihi: 15 Haziran 2018

Moderatör: Demet Arpacık

15 Haziran -13 Temmuz 2019 tarihleri arasında lisans ve lisansüstü öğrencilerinin “milliyetçilik” konusunda yazılmış İngilizce yayınları anlama ve tartışma yeterliliklerini arttırmak amacıyla oluşturulan bu atölye Demet Arpacık’ın moderatörlüğünde düzenlenmiştir.