Taha Baran 14 Eylül 2019
1051
page-template-default,page,page-id-1051,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Taha Baran 14 Eylül 2019

Etnik ve Politik Grupların Dinsel Söylem Üzerinden Tehdit Olarak İnşası: 1978-2002 Olağanüstü Dönemler İncelemesi

 

Din, güçlü bir ‘güvenlikleştirme nesnesi’ olmasına rağmen din ve güvenlik arasındaki ilişkiye araştırmacılar yeterli önemi vermemiştir. Bu ilişkiyi analiz etmek, kronik Türkiye siyasal sorunlarına taze bir perspektif sunabilir. Devlet elitlerinin ideolojik, etnik, dinsel ve dilsel ayrılıkları yönetmek içindinsel söylemleri kullanma biçimleri bu araştırmanın odağını oluşturur. Dinsel söylem, bu elitlere olağan koşullarda kabul edilmeyecek birçok ‘olağanüstü önlemler’ almaları için meşruiyet sunar. Bu araştırma güvenlikleştirici söylemleri dinsel milliyetçilikler üzerinden okumaktadır. Devlet elitleri, teritorya, etnik, dilsel ve din gibi ulusal kimlik ve egemenliğin temel öğelerine meydan okuyan toplumsal grupları dinsel söylem kullanarak güvenlik tehdidi olarak inşa etmektedir. Siyasi elitler iki farklı bağlamda dinsel söylemi kullanmaktadır: 1-Sünni merkezli hegemon dinsel formu korumak, 2-olağanüstü önemlere meşruiyet oluşturmak.

 

Taha BARAN

 

1983 Bingöl Karlıova doğumludur. 2018 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi, Siyaset ve Sosyal Bilimler programında ‘güvenlik tehditlerinin söylemsel inşası, 1978-2002’ başlıklı doktora teziyle mezun oldu. Doktora sürecinde Kanada Concordia Üniversitesinde araştırmacı olarak bulundu. İletişim yayınları tarafından basılan Basında Dersim adlı bir kitabı ve uluslararası hakemli dergilerde makaleleri bulunmaktadır.