Paneller
800
page-template-default,page,page-id-800,page-child,parent-pageid-623,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Paneller

07 Eylül 2019

Shahîn Bekir Soreklî

Söyleşi Buluşma ve İmza Etkinliği

7 Eylül 2019 tarihinde 17:00-19:00 saatleri arasında İBV ve Chalak Events İnisiyatifi ortaklığında yazar ve şair Shahîn Bekir Soreklî ile söyleşi ve imza etkinliği gerçekleştirildi. Söyleşinin moderatörlüğünü Salih Kevirbirî yaptı.

06 Temmuz 2019

Ahmet Yükselen

Bitmeyen Bir Fetih: Yukarı Mezopotamya’nın (El-Cezire) El Değiştirme Süreci

Araştırmacı Ahmet Yükselen Arap-İslam ordularının Hicaz Yarımadasından Mezopotamya bölgesine yayılış süreçlerini ve klasik İslam kaynaklarında “fetih” olarak adlandırılan sürecin Mezopotamya bölgesinde iktidar yapısında meydana getirdiği değişiklikleri Arapça ve Farsça kaynaklara dayalı olarak ele alan bir panel gerçekleştirdi.

19 Mayıs 2019

Zergûnî İnisiyatifi

Hawar Dergisi ve Dil Bayramı

Etkinliklerini Kirdkî olarak gerçekleştiren Zergûnî İnisiyatifi Kürt Dil Bayramı Haftası kapsamında kendilerini ve çalışmalarını tanıtan, Celadet Bedirhan ve Hawar Dergisinin Kürt dilinin gelişimi için önemini ele alan ve Mem û Zîn’in Zazacası üzerine bilgi verdikleri bir program gerçekleştirdiler.

18 Mayıs 2019

Ronayi Önen

Ziman û Netewesazî

Peywend Yayınlarıyla ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte Ronayi Önen Ziman û Netewesazi: Lêhûrbûnek li ser Kovara Hawarê başlıklı kitabı çerçevesinde Ziman û Netewesazî başlıklı bir panel gerçekleştirdi. 15 Mayıs’ta başlayan Kürt Dil Bayramı haftası etkinlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen panelde Kürtlerin anadil mücadelesi Hawar Dergisi bağlamında ele alındı.

07 Nisan 2019

Mihemed Malmîsanij & Denîz Gunduz

Kırmanckî Çalışmaları ve Kırmanckî Edebiyatı Üzerine

Şadê Agon’un moderatörlüğünde Mihemed Malmîsanij ve Denîz Gunduz’ün katılımıyla gerçekleştirilen panelde Malmîsanij Vate Çalışma Grubu ve Kirmanckî (Zazakî) çalışmaları hakkında bilgi verirken Denîz Gunduz başlangıçtan günümüze Kirmanckî edebiyatı hakkında konuştu.

06 Nisan 2019

Ergin Sertem

Illuminations/Birqên Direxşan

Avesta Yayınlarıyla ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte Arthur Rimbaud’nun Illuminations adlı eserini Birqên Direxşan başlığıyla Kürtçeye kazandıran Ergin Sertem kitaba ve çevirisine dair görüşlerini dinleyicilerle paylaştı.

30 Mart 2019

Kadri Yıldırım

Kürt Medreseleri ve Âlimleri

Avesta Yayınları ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Kadri Yıldırım Avesta Yayınları tarafından basılan 3 Ciltlik Kürt Medreseleri ve Âlimleri başlıklı çalışması çerçevesinde bir panel gerçekleştirdi. Prof. Yıldırım, Kürt medreselerinin gelişimini ve Kürt âlimlerinin değişen rol ve işlevlerini Kürt Beylikleri Öncesi, Kürt Beylikleri Dönemi ile Beylikler sonrası Tarikatlar olmak üzere üç dönem üzerinden tarihsel bir perspektif içinde ele aldı. Kent merkezlerinde kurulan yüksek ilim ve çalışıldığı incelikli bir mimariye sahip beylik medreselerinden ücra köylerin cami hücrelerine ve hatta mağaralara kadar değişik biçim ve içeriklerle varlığını sürdüren Kürt kültür ve ilim tarihinin önemli kurumlarından biri olan medreseler farklı yönleriyle dinleyenlerin ilgisine sunuldu.

15 Mart 2019

100. Yılında Kürt Kadınları Teali Cemiyeti

İBV, İstanbul Bilgi Üniversitesi Türkiye Kültürleri Çalışma Grubu ve Avesta Yayınları ortaklığıyla İstanbul Bilgi Üniversitesinde 100. Yılında Kürt Kadınları Teali Cemiyeti başlıklı bir konferans gerçekleştirildi. Prof. Dr. Bülent Bilmez, Mükrime Tepe, Abdullah Keskin, Zehra Ayman ve Doç. Dr. Gülhan Balsoy’un konuşmacı olarak katıldığı konferansta Kürt Kadınları Teali Cemiyeti, Araştırmacı Yazar Rohat Alakom’un konferansa başlığını da veren çalışmasına da referans verilerek farklı boyutlarıyla ele alındı.

22 Eylül 2018

Mutlu Can

Panoramaya Perîyodîkanê Kirdkî ra Kirmanckî 1963-2017

Kurmancî ve Kırdkî Periyodik Yayınların Panoraması 1963-2017

Zaza dili üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Mutlu Can 1963-2017 yılları arasında Zazaca çıkan dergiler ile Zazaca edebi ürünlerin yer aldığı dergileri panoramik bir şekilde ve dönemin siyasi, edebi entelektüel gelişmeleriyle ilişkilendirerek ek alan bir sunum gerçekleştirdi.