Ali Fikri Işık 21 Eylül 2019
1072
page-template-default,page,page-id-1072,bridge-core-2.1.3,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,footer_responsive_adv,qode-theme-ver-20.0,qode-theme-bridge,qode_header_in_grid,wpb-js-composer js-comp-ver-6.1,vc_responsive
 

Ali Fikri Işık 21 Eylül 2019

Amedspor

Kaos ve Direniş

 

Futbol yorumcusu Ali Fikri Işık’ın ilk kitabı olan “Amedspor-Kaos ve Direniş”, yazarın Amedspor’a dair farklı mecralarda yayımlanmış olan maç analizlerini esas alarak, Kürt futbolu kavramını tanımlama ve elindeki sınırlı kaynaklara rağmen Kürt topraklarında, futbolun tarihsel gelişim sürecine ışık tutma gayreti ile kaleme aldığı bu eser söyleşinin konusu olacaktır.

Okur, yazarın tarihsel gelişim süreci incelemelerinde, açıkça futbolun asla sadece futbol olmadığı gerçeği ile yüzleşiyor; oyundaki yardımcı oyuncular gibi görünseler de çoğunlukla başrolde olan siyasi aktörlerin ellerinde, futbolun nasıl devletin ideolojik aygıtına dönüştüğüne tanıklık ediyor.

Bu yönü ile Amedspor’un başrolde olması, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bir Kürt şehri olarak bölgenin her dönem merkezi olan Diyarbekir’in futbol takımı olması ve diğer Kürt takımlarına kıyasla başarıya en yakın takım olması nedeniyle elbette kaçınılmaz.

Kitapta derlenen yazılar özellikle Çözüm Süreci’nde Amedspor yönetimi, oyuncuları ve taraftarlarının ne tür krizleri ile boğuştuğunu cesur bir dille ortaya koyması ve bu dönemin siyasi, sportif ve sosyal tarihine tanıklık etmesi nedeniyle önem taşıyor.

Kitabın siyasi ve sosyolojik yanını bir kenara koyarsak, doğrusu futbol sevmeyen bir okur dahi, Ali Fikri Işık’ın futbol tutkusundan etkilenecek ve futbola ilgisi artacaktır. Temel futbol oyun tekniği ve stratejilerine yazılarında çokça değinmesi, hap bilgi şeklinde sıkmadan okuyucuları ile paylaşması onu diğer futbol yorumcularından farklı kılıyor dersek abartmış olmayız.

Dileriz bu araştırma Kürt futboluna dair yapılacak araştırmalar konusunda daha nicesini cesaretlendirir ve Kürtler nezdinde, futbolun temsil gücünün idrak edilerek Amedspor ve diğer Kürt takımlarının desteklenmesi için bir adım olur.

 

Ali Fikri Işık

 

1958 yılında Mardin’in Savur ilçesine bağlı, Xeramemo Köyü’nde doğdu. ‹lk ve ortaokulu Batman’da okudu. Silvan Lisesi’nden mezun oldu. 1978 yılında “Sesleniş” ile yazın hayatına başladı. Sonra sırasıyla; 1985 yılında “Yazko Somut” gazetesinde, 1994 yılında “Zone News” dergisinde, 1995 yılında “Roj” gazetesinde, 2010 yılında “Taraf” gazetesinde ve 2016 yılında “BasNews” gazetesinde makale ve köşe yazıları yayımlandı. Halen “Kürdistan24” Türkçe internet sitesinde futbol yazılarına devam etmektedir. “Amedspor-Kaos ve Direniş” yazarın ilk kitabıdır.