İsmail BEŞİKCİ Araştırma Kütüphanesi

İsmail Beşikci Araştırma Kütüphanesi, Türkiye’de öncelikle Kürt araştırmaları açısından orta vadede konu kütüphanesi olmayı amaçlayan sayılı kütüphaneler arasındadır. Kütüphanenin en önemli özelliklerinden biri, koleksiyonun tamamının Dr. İsmail Beşikci’nin 1950’li yıllardan günümüze kadar yararlandığı ve biriktirdiği  kaynaklardan oluşmasıdır. 
 
Kütüphanede özellikle sosyal bilimler ve edebiyatla ilgili çeşitli dillerde yayınlanmış eserler ve İsmail Beşikci’nin arşiv niteliği taşıyan belgeleri bulunmaktadır. Kürtçe ve Türkçenin yanı sıra çeşitli dillerden de eserlerin bulunduğu kütüphanemizde bir ilk olarak konu başlıkları Kürtçe-Türkçe-İngilizce olarak düzenlenmiştir.
 
Kütüphanenin amacı, sosyal bilimler alanında çalışma yapan ve yapmak isteyen herkese araştırma olanakları sağlamaktır. Kütüphanecilik ve bilgi teknolojileri alanında yenilikleri takip ederek araştırmalara katkı sağlayacak olan kütüphane, aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da faaliyet gösterecektir. 5 Mayıs 2012’den itibaren düzenleyeceği etkinliklerden söyleşilere, imza günlerinden film gösterimlerine kadar kullanıcılarına ulaşmayı hedeflemektedir.
 
Düzenlenmesine Ağustos 2011’de başlanan kütüphanede;
11.758 kitap
*  800 farklı dergi
*  92 farklı gazeteden oluşmuş 3000 e yakın ciltli gazete
*  Az miktarda nadir eser yer almaktadır.
 
Kütüphanede 20 bini aşkın farklı kaynak farklı kategorilerde tanımlanmıştır. Bu kategoriler; toplum bilimleri, tarih-coğrafya, edebiyat, din, genel konular, felsefe-psikoloji, dil ve dilbilim, doğa bilimleri-matematik, teknoloji, sanat ve armağanlardır. Tüm bu kaynaklar farklı dillerde basılmıştır; Türkçe, Kürtçe (Kurmanci, Zazaki), İngilizce, Fransızca, Almanca, Osmanlıca, Yunanca, Farsça, Arapça, Ermenice.
 
Dr. İsmail Beşikci’nin koleksiyonunun çekirdeğini oluşturduğu İsmail Beşikci Kütüphanesi, ilgi alanı içine giren ve yeni yayınlanacak ya da yayınlanmış olan farklı dillerde kaynaklarla da gelişimine devam edecektir.

Paylaşalım