Kurdî English

İsmail Beşikci Vakfı’nda moderatörlüğünü Fehim Işık’ın yaptığı Kürdistan Siyasetinde Bağımsızlıkçılık konulu bir seminer yapıldı. 15 Mart 2014 Cumartesi akşamı saat 17.00’deki seminerde konuşmacı Fuat Önen’di. Önen konuşmasında Türkiyelileşmenin Kürt hareketini tasfiyeye yönelik olduğunu, Türkiyeci politikanın ise Kürdistani politikaya bir saldırı olduğunu dile getirdi. Devamında, barış ve uzlaşının önemli olduğunu ama bu Kürdistanın iç işleri için önerilmediğini aksine Türkiye için önerildiğini söyleyen Önen, Kürdistanlı aktörler arasında barış dilinin olmadığını, oysa devlet ile bu dilin kurulabildiğini ve bunun sağlıklı bir dil olmadığını söyledi.

Önen; Kürt hukukçuların Türkiyede demokratik bir anayasa istediğini ama Kürdistan anayasası için tartışma gereği bile duymadığını ifade etti. Önen devamla “dilbilimcilerimiz de çok dilli eğitim yaklaşımlarıyla Türkiye içi bir tartışmada yer alıyorlar. Hâlbuki Kürdistan içinde de dil ve eğitim politikaları politikalarına ihtiyaç var bunun için uğraşılmalı.

Barış ve halkların kardeşliğine de büyük itirazım var. Söylem iyi ama içi boş. Farklılıklar Bağımsızlıkçılar aleyhine değerlendiriliyor. Sovyetler çöktükten sonra da hala bağımsızlıkçı hareketler vardı. Zaten 1918 yılında bağımsızlıkçı ve özerkçi anlayış ortaya çıkmıştı. Yani bu tartışmanın Kürdistan’da tarihsel bir altyapısı var. Güneyde de bağısızlık ve konfederalizm tartışması var. Federalizm çözüm değil, bu açıdan konfederalizm düşünülmeli, iki ayrı devletin birleştiği konfederalizm düşünülmeli.

Yine İran Kürdistan’ında yeni kurulacak eyaletlerden birinin Kürt parlamenterler tarafından Kuzey Kürdistan adını alması istendi, fakat Azeriler buna itiraz etti. Yani halkların kardeşliği bu açıdan gerçekçi değil ve pek öneli de değil” dedi. Önen’in Kürtçe yaptığı konuşmasından sonra Fehim Işık konuşmanın genelini özetleyerek dinleyicilere Türkçe olarak aktardı. Seminer soru ve cevap bölümüyle son buldu.


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018