Kurdî English

İsmail Beşikci Vakfı geçen yıl Gazeteci Yazar Fehim Işık Moderatörlüğünde ‘’Barış Süreci söyleşilerini’ gerçekleştirdi.  Vakıf bu yıl da Mayıs ayına kadar ayda bir gazeteci yazar Fehim ışık moderatörlüğünde konusunda uzman gazeteci, yazar, araştırmacı, akademisyen ve politikacı ile ‘’Çözüm Tartışmalarını’’ konu alan söyleşi dizilerini gerçekleştirilecek. Bu ay ‘’Çözüm “ tartışmaları söyleşisinin ilk konuğu Profesör Dr. Mehmet Bekaroğlu oldu. Oldukça tartışmalı geçen söyleşide Bekaroğlu gündemde sıkça tartışılan konulara değindi. Kürt sorununun temelinde devletin modernleşme projesi yattığını ve projeye değinilmeden sorunları konuşmak mümkün olmadığını söyledi.  Bu yüzden Erdoğan’ın bu devlet projesidir sözüne katıldığını belirterek,  sözlerine şöyle devam etti; “ Bugün Kürtlerin ve bu soruna eğilen herkesin bir takım kaygıları var. Tüm kaygılar bence yerli kaygılardır. Fakat ben her şeye rağmen umutlu olmak gerekir diye düşünüyorum. En azından ben umutluyum’’ dedi.

Mehmet Bekaroğlu PKK lideri Abdullah Öcalan’ın 21 Martta Diyarbakır Newroz alanında okunan mektubunun çok yerinde temalar içerdiğini söyledi. Fakat mektupta yazılanları devletin nasıl okuduğunu, yeteri kadar devlet erkanında anlaşılıp anlaşılmadığını bilmediğini ama Türkiye solunun o mektubu okuyamadığını söyledi.   Mektupta geçen İslam vurgusunun ve tarihe gönderme yapılmasının da önemli olduğunu belirtti.

Mehmet Bekaroğlu’na soru cevap kısmında yöneltilen sorulara verdiği cevaplarda anadilde eğitime ilişkin sorular vardı. Bekaroğlu anadilde eğitim yapmanın önündeki engelleri anlayamadığını söyleyerek şahsi kanaati olarak ‘’her millet kendi anadili ile eğitim yapmalıdır’’ dedi. Soru cevap bölümünde dinleyiciler Türkiye’nin Kürtlere yönelik ayrımcı politikalar içerisinde olduğunu vurguladı. Bu ayrımcı politikaların bir örneği olarak İzmir milletvekili Balbayın serbest bırakılması ve aynı hükümlerde olan BDP’li vekillerin serbest bırakılması soruldu. Mehmet Bekaroğlu bu soruya haklısınız yanıtını verdi. Son olarak dinleyicilerden ‘’İmralıya gitmek istiyor musunuz?’’ sorusuna Bekaroğlu “tabiî ki de isterim ama götüren yokki” yanıtını verdi. 


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018