Kurdî English

 

İsmail Beşikci Araştırma Kütüphanesi, Türkiye’de öncelikle Kürt araştırmaları açısından orta vadede konu kütüphanesi olmayı amaçlayan sayılı kütüphaneler arasındadır. Kütüphanenin en önemli özelliği, koleksiyonun tamamı Dr. İsmail Beşikci’nin 1950’li yıllardan günümüze kadar derlediği kaynaklardan oluşması olup; Sosyal bilimler, Tarih, Edebiyat konuları ile beraber çeşitli dillerde yayınlanmış eserleri ve İsmail Beşikci’nin arşiv niteliği taşıyan belgelerini ihtiva etmektedir. Kürtçe ve Türkçenin yanı sıra çeşitli dillerden de eserlerin bulunduğu kütüphanemizde bir ilk olarak konu başlıkları Kürtçe-Türkçe-İngilizce olarak yapılmaktadır.

Yer alan kaynaklar arasında kitap türünden sonra en fazla yer ayırdığımız kaynak olarak ciltlenmiş gazeteler ve dergiler, çeşitliliği ve zenginliği açısından önemli bir yere sahiptir. Arşivsel değeri yüksek olan bu kaynaklar toplam 3000 cilt ile kullanıcılarına sunulacaktır.

Kütüphanenin amacı, kullanıcılarına Sosyal Bilimler alanında çalışma yapan veya yapmak isteyen herkese kullanım olanakları sağlamak ve hizmet geliştirmektir. Kütüphanecilik ve bilgi teknolojileri alanında yenilikleri takip ederek gelişmesine her zaman katkı sağlayacak olan kütüphane, aynı zamanda sosyal ve kültürel alanda da faaliyet gösterecektir. 5 Mayıs 2012’den itibaren düzenleyeceği etkinliklerden söyleşilere, imza günlerinden film gösterimlerine kadar kullanıcılarına en iyi hizmeti sunmayı hedefliyor.

 

 

Fotoğraflar için tıklayınız...

Videolar için tıklayınız...

Ses kayıdı için tıklayınız...


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018