Kurdî English

Süleymaniye Üniversitesi akademisyenlerinin organize ettiği Uluslararası konferansa İBV heyetinden İsmail Beşikci ve İBV başkanı İbrahim Gürbüzle katıldılar.
Konferansın açılış konuşmasını Süleymaniye Üniversitesi rektörü Salahaldeen Saeed Ali yaptı. Saeed Ali Kürdistan hayalinden, bağımsızlıktan, soykırım ve Kürd dilinin öneminden bahsetti. Daha sonra Konferans başkanı Mela Bahtiyar tarihsel bir sunum yaptı."Biz millet olarak hiç bir halka ve millete baskı ve zulüm yapmadık. Haklarını gasp etmedik, ancak bölgesel ve uluslararası güçler bizim haklarımızı yediler.
Biz Ortadoğuda tehdit için değil ,kahramanlık için değil özgürlük için çalışıyoruz. Yüz yıl önce maalesef atalarımız bunu başaramadı. Çok büyük bedeller ödedik. Hala uluslararası devletler pêşmergenin kahramanlığından bahsediyor ancak referandum ve bağımsızlığımıza karşı çıkıyorlar. Ya da sessiz kalıyorlar. "Mela Bahtiyar ın konuşmasından sonra Kubat Talabani söz aldı. Kürdistan Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani:

 "Kürd milleti kaç yıldır bağımsızlık bekliyor.Bu uğurda çok bedeller ödedi. Bağımsızlık iddia değildir. Bu mesaj kimseyi öfkelendirmek içinde değildir. Bu milletin doğal hakkıdır. Kimseye baskı olsun demiyoruz.Hala bir Ordumuz ve kuvvetli bir ekonomimiz yokken böyle bir maceraya nasıl gireriz."dedi 
Bu oturma Dr Abdullah Mehdi , Ömer Şehmus ve İsmail Beşikci de birer konuşma yaptılar.
İsmail Beşikci Kürd ve Kürdistan sorununun 1920li yıllarda Kürdistannın bölünmesi , parçalanması ve bağımsız devlet hakkının gaspedilmesi sorunu olduğunu altını çizdi ve tarihsel bir sunum yaptı.Özellikle bugün Kürdistan bölen parçalayan sınırların Türklerle Arapları ,Farsları birbirinden ayırmıyor Kürdlerle Kürdleri bölüyor. BM nin 1960 kararlarını ve uluslararası nizamı eleştiren Beşikci Kürdlerin mutlaka bir devletinin olması gerektiğini ve Kürdlerin bunun için çalışması gerektiğini söyledi. Bu oturumda PYD eşbaşkanı Salih Müslum de bir konuşma yaptı. Arapça yaptığı konuşmada bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi. Kürd meselesinin Suriyenin toprak bütünlüğü içinde çözülmesi gerektiğini ve Ulus devlete karşı olduklarını söyledi. Ancak eğer Güney Kürdistan bağımsızlık ilan ederse buna saygılı olacaklarını belirtti.Konferans öğleden sonra iki ayrı 
salonda akademisyenlerin tartışmalarıyla devam etti.
İbrahim Gürbüz


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018