Kurdî English

Son günlerde HDP Genel Merkezi ve il-ilçe birimlerine yönelik faşist saldırıları kınamak ve HDP ile dayanışma içinde bulunmak amacıyla HDP Genel Merkezi’ne yapılan destek ziyaretleri devam ediyor.

Sivil Toplum Kuruluşları, Siyasi Partiler ve emek örgütlerinin ardından bugün de Çağdaş Gazeteciler Derneği, Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi ve aralarında yazarımız İsmail Beşikci, Prof. Dr. Baskın Oran ile Prof. Dr. Fikret Başkaya’nın da bulunduğu Düşünceye Özgürlük Girişimi HDP Genel Merkezi’ni ziyaret ederek destek ve dayanışma içinde olduklarını gösterdiler.

Heyeti HDP adına HDP Sözcüsü ve MYK üyesi Ayhan Bilgen karşıladı.

Heyet, basına kapalı görüşmenin ardından, HDP binası önünde Kürtlere ve HDP binalarına yönelik saldırılar ile ilgili basın açıklaması gerçekleştirdi.

Açıklamayı okuyan Dr. İsmail Beşikci, 7 Haziran seçimlerinde 6 milyonun üzerinde oy alan, 80 milletvekili çıkaran ve 100’ün üzerinde belediyenin yönetimini elinde bulunduran bir partinin tüm devlet politikalarının ters yüz edilmesini zorunlu kıldığını, artık sorunların silahlarla değil siyasal yöntemlerle çözülmesi gerektiğini söyledi.

Yazar İsmail Beşikci, baskıya karşı durmanın çabası içinde olduklarını söyledi. Kürt sorunuyla ilgili değerlendirmelerde de bulunan Beşikçi, bölgede birçok şehre devletin saldırdığını belirtti. Belediye başkanlarının, HDP, DBP yöneticilerinin gözaltına alınıp tutuklandığını ifade eden Beşikçi, sözlerinin devamında: “Bunların ana merkezindeki sorun ana dil sorunudur. Kürtler ana dillerini özgürce kullanamıyor. Sokaktaki çocuklar ana dillerinde oynamıyor, konuşmuyor, kavga etmiyor. Kürdistan büyük bir kuşatma altındadır. Hükümet okul açmıyorsa her ev bir okul olmalıdır” şeklinde konuştu.

Fikret Başkaya ise HDP’ye yapılan vahşi saldırılarda rejimin kendisini ele verdiğini söyledi. Başkaya AKP iktidarının ne yaparsa yapsın kazanamayacağını dile getirdi.

Ankara Düşünceye Özgürlük Girişimi sonrasında İmam Canpolat başkanlığındaki Barış Meclisi HDP’ye geçmiş olsun ziyaretinde bulundu.

Destek vermeye gelen aydın ve yazarların iktidara boyun eğmemiş olduğunu belirten Parti Sözcüsü Ayhan Bilgen de, aydınların hayatlarının her alanında boyun eğmemelerinin bedelini ödediğini bildirdi. AKP’nin bugün gerçekleştirilecek 5. Olağan Kongresine davet edilip edilmedikleri sorusuna bilgileri dahilinde bir davet olmadığını kaydeden Bilgen, kongre tarihinin manidar bir tarih olduğunu belirterek, “Kenan Evren’in ruhu içine kaçanlar, 5 yıl önce referandum tarihini de bu tarih olarak belirlemişti. Bunlar Kenan Evren’in devam zihniyetidir” dedi.

Haber şu siteden alınmıştır.

http://www.nerinaazad.com


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018