Kurdî English

12-17 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Diyarbakır Büyük Şehir Belediyesi Kültür Kurumuları, Yayıncılar ve Yazarların dayanışması ile düzenlenen, I. Amed   Kitap Fuarı’na İsmail Beşikci Vakfı olarak biz  de  katıldık.

TUYAP AŞ.nin, “zarar ediyoruz” gerekçesiyle, Diyarbakır yerine, 2015 yılı TUYAP Kitap Fuarı’nı Samsun’da düzenleme kararı aldı. Bu kararın ardında,  Belediyenin ve Kürt yayınevlerinin, Amed’te böylesine özgün bir fuarın düzenlenmesi, kitapseverler için büyük bir boşluğu doldurdu,

İlk kez yapılan I. Amed Kitap Fuarı, beraberinde; teknik, yerleşim, yazar yayıncı potansiyeli yeterince  dikkate alınmayan  düzenleme,  programlardaki eksikliklerin olması kaçınılmazdı. Ancak katılımcılar, okur ziyaretçiler bu durumu normal ve büyük bir olgunlukla karşıladı. Gelecek fuarlarda yaşanan eksikliklerin giderileceğine inanıyoruz. Zira bu eksiklikler her adımda yetkililere gerek sözlü, gerek düzenlenen anketlerde ve gerekse de görüntülü alınan görüşmelerde ifade edilerek iletilmiş oldu, paylaşıldı.

Fuar, Amed Şehri’nin en merkezi yeri olan Sümerpark’ta düzenlendi. Bu nedenle ulaşım sıkıntısı yok denecek düzyde idi. İştirakçiler ve okurlar, Ofis’ten, Yenişehir’den, Dağkapı’dan vs. yürüyerek Fuar alanına gelebilecek durumda idiler.

Belediye Eşbaşkanları  Gülten Kışanak, Fırat Anlı ve diğer yetkililer, kitap Fuarının açılışından, kapanışına kadar özenli yaklaşımları takdire şayan idi.

Fuar;  toplam altı gün sürdü. İBV için de yeterli bir süre idi.İBV’nin Diyarbakır Şubesi’nin de olması, büyük bir avantaj idi. Yönetici ve çalışanları tüm dar zamanlarına rağmen standa sahip çıkmaya çalıştılar. Ancak bu tarz bir Fuar, İBV çalışanları ve yöneticileri için de değerlendirilmeye değerdir. 

IBV, altı gün olarak süren I.Amed Kitap Fuar’ı boyunca, çok içerikli tartışma ve etkinlikler yaptı, Fuara kalite ve canlılık kazandırmaya çalıştı.

İsmail Beşikci; “20. Yüzyılda Kürdistan’da Yaşananlar ve Bugünkü Durum!” konulu semineri,  Resepsiyon salonunda, 15.05.2015 tarihinde  sundu. Salon dinleyicilerce dolup taştı, her yerde olduğu üzere İsmail Beşikci ilgi ile izlendi. 

İsmail Beşikci; 1 saat 45 dakika süren söyleşisinde; “20. Yüzyılda, Dünya’da Anti-Kürt bir Nizam’ın oluştuğunu, Kürdistan’ın , parçalandığını,  paylaşıldığını ve tüm haklarının gasp edildiğini, Yakın Doğu’nun Kürdistan ile birlikte imha edildiğini, Kürtlerin devlet Kurma haklarının gasp edildiğini…” uzun uzadıya sebep ve sonuçları ile anlattı. Buna karşı Kürtler, her defasında yenilgilerine rağmen, büyük bir azim ve fedakarca direnerek varlıklarını sürdürdüklerini, ancak bu mücadelelerinin özgürlüklerine yetmediğini, bunun esas nedenin Kürtlerin yanlışlarından ziyade, Dünyada oluşan Uluslararası Anti Kürt  Nizamdan kaynaklandığını ” belirtti.

Beşikci; “Kürt ve Kürdistan sorunu; 20.yüzyılda gasp edilen haklarını yeniden edinme sorunudur. Yani Kürt ve Kürdistan sorunu; Kürdistan’ın ve Kürt ulusunun bağımsız devletini kurarak kendini Dünya’daki özgür ülke ve milletleri gibi inşa etme sorunudur, kendini yeniden kurma sorunudur.” dedi.

Devamla “1950’lerde, 1960’larda Afrika’da iki devlet var idi, Afrika boydan boya sömürge idi. Şimdi Afrika’da istikrarsız da olsalar 52 bağımsız  devlet var. Çok açıktır ki Afrika bugün daha özgürdür. Bu nedenle bağımsız devleti savunmamak laubaliliktir!” dedi.

S. Ali Arık; “Aryan İnançlar ve Rêya/Raa Heqîyê” isimli kitabının da başlığını içeren konuda 16.05.2015 tarihinde  sunumunu Sinema Salonu’nda yaptı.  Düzeyli ve içerikli bir sunumda dinleyenlerle; Mithra, Zervan, Zerdüşt, Mani, Mazda, Yarasan, Ezdiyatiyê ve Kürt Aleviliği konusundaki inançları anlatarak, bugün nasıl çarpıtıldığını izah etmeye çalıştı.

Yazar ve eğitimci Celal Temel; “1984 Öncesi 25 Yılda Kürtlerin Silahsız Mücadelesi” isimli kitabının da başlığını içeren konuda 17.05.2015 tarihinde  sunumunu, Gösteri Salonunda yaptı. Slayt gösterileri ile dönemin düşün ve siyasal mücadelesindeki önderleri tanıttı. Dinleyenlerle sorgulayıcı,  düşündürücü ve  çarpıcı sorular ve  açıklamalarla döneme açıklık getirmeye, düşünmeye ve düşündürtmeye çalıştı.

Fuar Boyunca, İBV yazarları; İsmail Beşikci, Prof. Dr. Bahattin Gümgüm, S. Ali Arik, Celal Temel, Azad Dildar okurları ile sohbetler etti ve onlar için kitaplarını imzaladı.

İBV için I. Amed Kitap Fuarı memnuniyet verici ve başarılı bir etkinlik idi.

Aynı tarz fuarların Kürdistan‘ın diğer büyük şehirlerinde de yapılmasını umut ediyoruz!

İsmail Beşikci ve İsmail Beşikci Vakıf yöneticileri; 18.05.2015 tarihinde,  açılışı gerçekleşen 12 Eylül’de Diyarbakır Zindanı Müzesi Girişimi”  açılışına da iştirak ettiler.

 

25.05.2015

Ahmet ÖNAL

 


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018