Kurdî English

7 Şubat 2015 tarihinde, Muhammed Gözütok’un moderatörlüğünü yaptığı Muş Alpaslan Üniversitesi’nde Öğretim Üyesi Doç. Dr. Abdullah Kıranın Kürtçe olarak sunduğu  “Arap Baharı, Kürtler ve Ortadoğu’nun  Geleceği” konulu söyleşi düzenlendi.

1910-1920’li yıllar arasında Türkiye ve Ortadoğu’da yapılan Sykes-Picot gibi antlaşmaların, deklarasyonların bugün ne durumda olduğunu, siyasi olarak etkilerini hatırlatıp yorumlayarak, bu antlaşma ve deklarasyonların giderek demode olmaya başladığını, yeni bir konjonktüre evirildiğine vurgu yaptı.

İlk “Ortadoğu” kavramının 1902 yılında Edward Nam tarafından kullanıldığını, zaman zaman ise siyasal konjonktüre göre bu coğrafik ismin Kuzey Afrika’yı da içine alacak şekilde; “Mexreb”, sonra 2000’li yıllardan sonra ise ABD tarafından, “Büyük Ortadoğu Projesi”  diye isimlendirilmek istendiğini belirtti.

İki kutuplu dünyanın çözülmesi ve ardındaki Büyük Ortadoğu Projesi’nin getirdiği değişimlerle, Arap Dünyası’ndaki hareketlenmenin hızlanarak iktidar değişikliklerini yarattığını izah etti.

Kürt mücadelesinin bugün bu antlaşmalar içinde nasıl okunması gerektiğine değinerek, Kürlerin Güney ve Güney Batı parçalarında Kendi bağımsız devletlerini kurmaları gerektiğini, Arap kemerlerini kırarak bağımsız devletlerine katmayı düşünmezlerse, kanton sistemi ile güvenliğini tüm muazzam direnişine rağmen koruyamayacağını, İŞİD olmazsa yarın Suriye’de  iktidar olan güç ilk fırsatta bu statüyü tepeleyeceğinin öngörüsünde bulundu.

Kürtlerin özellikle kendilerine güvenerek politika geliştirmeleri gerektiğini, iç birliklerini oluşturarak kendi geleceklerini bağımsızlık temelinde oluşturmalarının koşullarının olgunlaştığını belirtti.

Güney Kürdistan Hükümeti ve başkanlığının Kürdistanî duruşunun ümit var olduğunu, Güney Kürdistan’ın tamamını Kürdistan hükümetine dahil etmeleri durumunda bağımsızlık ilan edeceklerini, dünyada yaklaşık 15 devletin Bağımsız Kürdistanı kabule hazır olduğunu belirtti. Bu kabulün giderek yayılacağını, çünkü Kürtler bugün medeni dünyaya insanlık için savaşan en belirgin güç olduğunu ortaya koymaktadır diye vurguladı.

Bir milletin, hele hele 50 milyonluk bir halkın/ milletin kendisini devletsiz yönetemeyeceğini ve güvenliğini koruyamayacağına işaret etti.

Soru, cevap ve katkılarla, düzeyli bir tartışma ve form ortamı oluştu! 

Ahmet ÖNAL


1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Copyright © 2018