Kurdî English

Toplum Kuram söyleşileri I; Nazan Üstündağ ile “Açlık grevlerinden önce, açlık grevlerinden sonra; Kürt meselesi üzerine”

Toplum ve Kuram dergisi ekibinden Harun Ercanın yaptığı açılış konuşmasının ardından konuşan Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nazan Üstündağ, açlık grevi eylemlerinin mevcut süreci nasıl etkilediği, eylemin bitiş şeklinin siyasi olarak nasıl yorumlanması gerektiği, açlık grevleri devam ederken eyleme verilen desteğin nasıl bir süreklilik kazanabileceği konuları üzerinde durdu.AKP hükümetinin Kemalizme karşı savaş verirken, bir taraftan da yeni bir faşist rejim inşa ettiğini belirtti. AKPnin "ırkçılığı kurumsallaştıran bir yapı" olduğunu söyleyen Üstündağ, Başbakan Recep Tayyip Erdoğanın "kadın da olsa, çocuk da olsa gereğini yapın" sözünü hatırlatarak, 2006 yılında Diyarbakırda yaşananların ardından yeni bir rejimin ortaya çıkmaya, görünür olmaya başladığını, sonrasındaki süreçte ise bir felaketler zincirinin yaşanmaya başlandığına dikkati çekti. 

 

Toplum Kuram söyleşileri III; Bülent Küçük ile "Çok kültürlü ırkçılığı ve Roboski Katliamı"

AKP döneminde sık sık kullanılan değişim, şefkat ve çok kültürlülük gibi kelimeler kimi çevrelerce pozitif anlamda yeni bir söyleme işaret ediyordu. Ancak, KCK operasyonları ile Kürtlerin siyaseten  ablukaya  alınması, daha önce görülmemiş şiddetli çatışmalar ve Kürt siyasi tutsakların başlattığı kitlesel açlık grevine yol açan süreçler ve bu grev boyunca Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve partisinin takındığı tavır, Kürtlere karşı ırkçılığının devam ettiğini, Kürt meselesi mevzu bahis olduğunda devlet aklında bir değişimin olmadığını gösterdi. Bu aklın en çıplak şekilde ortaya çıktığı an ise Roboski katliamı oldu. Ana akım medyada Türkiye’de olumlu değişimlerin olduğu söylenegelse de Kürtlere karşı ırkçılığın ve özellikle Roboski’de yaşananların neleri ortaya çıkardığını gösteren tartışmalara yeterince yer verildiği söylenemez. Buradan hareketle, ırkçılığı ve Roboski katliamını eleştirel analizlerle irdelemenin önemli nedeniyle Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Bülent Küçük ile birlikte çok kültürlü ırkçılığı ve Roboski Katliamını tartışıldı.  Söyleşide şu sorulara yanıtlar aranmaya çalışıldı.

1) Türkiye’de Kürtlere karşı  ırkçılığın aldığı son şekilleri nasıl anlamalı?

2) Roboski katliamı ırkçılık konusunda bize neler söylüyor?

3) Irkçılık ve Roboski katliamı ile Kürt meselesinde nereye doğru gidiliyor? 

 

Fotoğraflar için tıklayınız…

Videolar için tıklayınız...

Ses kayıdı için tıklayınız...

 


Copyright © 2018