Kurdî English

Gürbüz’e suikast girişimi Meclis gündeminde

Silahlı kaçırma girişimine maruz kaldığı 28 Şubat 2014’ten beri güvenliğinden endişe eden İsmail Beşikçi Vakfı Başkanı İbrahim Gürbüz’ün durumu TBMM’ye taşındı. HDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Meclis’e konu hakkında soru önergesi verdi

Binici, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği önergesinde “İbrahim Gürbüz’ü silah zoruyla kaçırma girişimi başarısızlıkla sonuçlanan Kamil Bedir hakkında kaçırma olayı ile ilgili devam eden soruşturma var mıdır” diye sordu. Binici, tehdit alan Gürbüz’ün can güvenliğinin sağlanması için Emniyet birimlerince koruma tahsis edilip edilmediği hakkında da bilgi istedi. Taraf’a konuşan Gürbüz’ün avukatı Erdal Doğan, şunları söyledi:

YAKIN KORUMA YOK

“Bu çalışmanın esas önemi davada sorumluluğu olan kolluk kuvvetlerinin üzerine düşen hükümlükleri yerine getirmesi ve dosyada ismi geçen tanıkların dinlenerek somut bir adım atılmasıdır. Haberde yapılan çağrı üzerine ev ve iş adreslerine koruma tahsis edilmiştir ancak asıl ihtiyacımız olan yakın koruma talebimiz hala karşılanmamış ve İbrahim Gürbüz’ün can güvenliğinden endişe etmemize sebep olmaya devam etmektedir.” 

TARAF

01 Temmuz 2014 


Copyright © 2018