Kurdî English

ÖNSÖZ

Bu mektuplar, çeşitli tarihlerde, çeşitli cezaevlerinden yazılan mektuplardır. Bu mektupların çok önemli özelliği cevapsız olmalarıdır. Mektupların ilgili kişilere ulaşmasına özen gösterilmiştir. Dışarıdaki arkadaşlar, bunun için yoğun çaba harcamıştır. Fakat birkaç tanesi hariç bu mektuplara cevap alınamamıştır.

Mektuplar, ilgili kişilerin, o günlerdeki  yazılarını ve konuşmalarını eleştirmek amacıyla dile getirilmiştir. Özel hayata ilişkin belirlemeler veya istekler yoktur. Eleştiri, özgür eleştiriyse düşün hayatının çok önemli bir boyutudur. Demokrasinin de bilimin de vazgeçilmez koşulu ifade özgürlüğünün, özgür eleştirinin varolmasıdır.

Bu mektuplarda, özel hayat, kişiler arasındaki özel ilişkiler söz konusu olmadığı, tamamen toplumsal, siyasal hayata, düşün hayatına  has eleştiriler  olduğu için yayımlanmalarında, kamuoyu ile  paylaşımlarında  bir sakınca görülmemiştir.

Mektup önemli bir haberleşme aracıdır. Ama mektuba bir karşılık alınamıyorsa haberleşme gerçekleşmez.  Tek taraflı haberleşme olmaz.  Bu mektuplara neden cevap alınamadığı, mektupların neden cevapsız bırakıldığı üzerinde düşünmek toplumsal ve siyasal hayata ilişkin bilgilerimizi, Kürd/Kürdistan sorunuyla ilgili bilgilerimizi arttırıcı bir etki yapacaktır.

Cezaevinden Mektuplar’ın yayına hazırlanmasında  Ahmet Önal’ın, Roni Basın Yayın’ın  emeği büyüktür.  Bunu teşekkürle, sevgiyle dile getiriyorum.

İsmail Beşikci

Aralık  2013

İsmail Beşikci Vakfı Yayınları (İBV)

Ebat: 13.5x21, 624 sayfa

Kağıt: 60 gram enzo, 350 gram Kuşe kapak

ISBN 978-605-63852-8-5

Fiyat: 43 TL


Copyright © 2018