Kurdî English
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
 * İsmail Beşikci Yazdı: "Domino Etkisi"                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Yezda"                                      * İsmail Beşikci Yazdı:"Ermeniler, Kürdler..."                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Yeni Bir KDP Kurma Çalışmaları"                                      * İbrahim Gürbüz yazdı: Avustralyadan İzlenimler                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Hasta Adam"                                      * İsmail Beşikci, Avustralya Gezisi                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Hayatımdan Kesitler"                                      * İsmail Beşikci Vakfı Diyarbakır Şubesinde geçtiğimiz hafta üç seminer verildi.                                       * İsmail Beşikci Yazdı: "Birey-Toplum İlişkileri"                                      * İsmail Beşikci Yazdı: Peşmergelik Yüce Bir Değerdir                                      * İsmail Beşikci Yazdı: "Kaderine Küsmek"                                      * KONFERANS: Ruşen Arslan "ETNİSİTE MÜHENDİSLİĞİ AÇISINDAN DEVLETE VERİLEN KÜRT RAPORLARI"                                      * 35. Uluslararası İstanbul Kitap Fuarındayız                                      * İsmail Beşikci yazdı: Doktor Said                                      * Suriyeli Mülteciler                                      * “Kürtlerin Bulunduğu Ülkeler Bölünemez!...”                                      * KÜRTLER NE İSTİYOR?                                      * İsmail Beşikci yazdı: Devlet, İslam, Kürdler ve Darbe                                      * İsmail Beşikci yazdı: PENCİNARÎLER II                                    
 

Vakfımızın Teras Salonunda 23 Mayıs Cuma günü “Halepçe” konulu panel yapıldı. Panelde Türkçe ve Kürtçe’nin Soranî ve Kurmancî lehçeleri ile yapıldı.

İsmail Beşikci Mardin Artuklu Üniversitesince Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen "Toplum ve Medeniyet Dersleri" kapsamında katıldığı etkinlikte bir konuşma yaptı.

Vakfımız bünyesinde 26 Nisan tarihinde gerçekleştirilen Zazaca söyleşide Zazaca’nın tarihsel gelişimi üzerine araştırmacı-yazar Seyidxan Kurij’ın katılımıyla gerçekleşen etkinliğin moderatörlüğünü Vakfımızın Zazaca eğitmeni Nurullah Bürçün yaptı. 

Vakfımız 24.04.2014-25.04.2014 tarihleri arasında, Güney Kürdistanlı birçok sivil toplum kurumunun içinde yer aldığı bir ağ olan NBO (Network Building Organisation) ve merkezi Süleymaniye’de bulunan Malî Sînema (Sinema Evi) adlı dernekle birlikte Enfal’e ve Kürt Jenosidine ilişkin bir etkinlik düzenledi. 

Vakfımızda rutin olarak yapılan söyleşilerde bu hafta 2014 Yerel Seçimleri tartışıldı. Yoğun tartışmaların yapıldığı panelde Konda Genel Müdürü Bekir Ağırdır ve Kürt Tarihi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Prof. Dr. Mesut Yeğen Katıldı. Panelin moderatörlüğünü ise Araştırmacı Gazeteci Fehim Işık yaptı.

İsmail Beşikci Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gürbüz geçtiğimiz ay silahlı bir kişi tarafından kaçırılmaya teşebbüs edildi. Çantasında uzaktan kumandalı bomba düzeneği, 15 kelepçe, üç gaz tabancası ve yüz maskesiyle yakalanan zanlı serbest bırakıldı.

 Doç. Dr. Fuat Dündar’ın sunduğu “Mecburi İskân’ı Yeniden Okurken, Osmanlı Nüfus, İskân Politikası ve Türkiye ”konulu söyleşi İBV teras salonunda 05.04.2014 tarihinde gerçekleşti.

Sofya Üniversitesinde öğretim üyesi Yaşar Abduselamoğlu;  İsmail Beşikci Vakfı terasında 29 Mart Cumartesi günü saat 17.00’de “Cemaat-Toplum Bağlamında Aidiyet, Kimlik ve Kürt Siyaset Öznesinin Sorunlarına Sosyolojik Bakış” konulu seminerini sundu.

İsmail Beşikci Vakfı’nda moderatörlüğünü Fehim Işık’ın yaptığı Kürdistan Siyasetinde Bağımsızlıkçılık konulu bir seminer yapıldı. 15 Mart 2014 Cumartesi akşamı saat 17.00’deki seminerde konuşmacı Fuat Önen’di.

İsmail Beşikci Vakfı ve Kürt Tarihi Dergisinin birlikte düzenledikleri Kürt Tarihi Seminerleri’nin dördüncüsü Nûbihar Yayınları’nın da katılımıyla 1 Mart 2014 tarihinde vakıf terasında yapıldı. 

Boğaziçi Üniversitesi’nden Yrd Doç.Dr Bülent Küçük İsmail Beşikci Vakfı terasında 22 Şubat Cumartesi saat 17.00-19.00 saatleri arasında bir seminer verdi. Seminerin başlığı Dekolonizasyon Yöntemi Olarak Demokratik Özerklik’ti.  

İsmail Beşikci Vakfı terasında 15 Şubat 2014 Cumartesi günü saat: 17.00-19.00 arası Ayşe Berktay ve Hüda Kaya’nın katıldığıKadın ve Siyaset konulu bir söyleşi yapıldı.

Prof. Celile Celilin kurduğu Viyana Kurdoloji Enstitüsünün daveti ile  "1920-2014 uluslararası anti-Kürd nizami ve Yakındoğunun imhası" konulu konferans vermek üzere İsmail Besikci ve İsmail Besikci Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Gürbüz ve Başkan Yardımcısı Ruşen Arslan Viyana gitti.

08.02.2014

Vakıf terasında 08.02.2014 tarihinde saat 17.00 de Güney Kürdistanlı akademisyen Beyar Dosky Güney Kürdistan’ın Geleceği konulu bir konferans verdi. Dosky konuşmasında Güney Kürdistan’daki siyasal gelişmeleri tarihsel kronoloji çerçevesinde anlattı.

 01.02.2014 Cumartesi günü saat 17.00-19.00 arası İsmail Beşikçi Vakfı ve Kürt Tarihi Dergisi’nin ortaklaşa düzenlediği Ramazan Alan ile Modern Kürt Edebiyatı üzerine bir söyleşi gerçekleştirildi. 

Vakfımızda 25 Ocak Cumartesi günü, Kürt Tarihi Dergisi ile ortaklaşa yaptığımız Kürt Tarihi Söyleşilerinin üçüncüsü yapıldı. Aşiret Mektebi konulu söyleşiye akademisyen Alişan Akpınar katılırken, söyleşinin moderatörlüğünü Kürt Tarihi dergisi adına Dawut Rêwîbar yaptı.

 

İsmail Beşikci, katıldığı Çukurova 7. TUYAP Kitap Fuarı’ndan sonra, karayoluyla 21 Ocak akşamı Diyarbakır’a geldi. Her zamanki gibi Diyarbakır’da büyük bir sevgiyle karşılandı. Adana’dan Diyarbakır’a beraber yolculuk yaptığı gençler birlikte hatıra fotoğrafı çekerken oldukça heyecanlıydılar. 

 

14/01/2014 tarihinde 7. Adana TÜYAP Kitap Fuarı’nın 6. Günü olan 19/01/2014 tarihinde İsmail Beşikci Vakfı  (İBV)  Yayınları tarafından düzenlenen ve İ. Beşikci tarafından sunulan, “ Bilim, Resmi İdeoloji ve Kürt Sorunu” konulu konferans saat 11:00-12:00 arasında yapıldı.

İsmail Beşikci Vakfı’nda (İBV) farklı bakış açılarına sahip gazeteci, yazar, akademisyen ve siyasetçilerle Kürt meselesini konu edindiği aylık söyleşilerden biri daha yapıldı. 

17.01.2014

25 Mayıs 2013 tarihinde Vakfımızın İstanbul Bilgi Üniversitesi Bilgi Kültür ve Düşünce Topluluğu ile ortak düzenlediği Kürt Çalışmaları Konferansının sunumlarının kitabı basıldı. 

İsmail Beşikci Vakfı, İsmail Beşikci’nin doğum günü olan 7 Ocak 2012’de kuruldu. Vakıf dün akşam 19.00’da hem ikinci yılını hem de İsmail Beşikci’nin doğum gününü kutladı.

İsmail Beşikci Vakfı ve Kürt Tarihi Dergisi’nin ortaklaşa düzenledikleri Kürt Tarihi seminerlerinin ikincisi vakıf terasında 28.12.2013 Cumartesi günü saat 17.00-19.00 arası yapıldı. 

20.12.2013

İsmail Beşikci Vakfında "Çözüm" Tartışmalarının ilk konuğu Prof. Dr. Mehmet Bekaroğluydu.

20.12.2013

İsmail Beşikci hocaya Boğaziçi Üniversitesi Tarafından Fahri Doktora Verildi.

20.12.2013

Toplum ve Kuram Dergisi  & İsmail Beşikci Vakfı’nın ortaklaşa düzenlediği “Gündem Söyleşileri-2: Kürt Hareketi ile Gezi Direnişi İlişkisi Üzerinden Yerel Seçimlere Bakmak”  konulu söyleşi 07.12.2013 tarihinde saat 17.00’de İsmail beşikci Vakfı terasında yapıldı. 

1 2 3 4 5 6

Copyright © 2017